«Home« «Kdo je DULA?« «Vše pro maminky« «Porodní příběhy« «Akce« «Kontakty a ceník«

Elena - Tiché ráno

Ráda bych vám představila maminku Darinu a jejího muže Martina. Pocházejí z horské vesnice pod Javorovým. Seznámili jsme se spolu přes její setru Janu, které jsem také byla u porodu. V té době očekávali své třetí dítě, těšili se na příchody Elenky.
S Darinou jsme se sešly 3 krát před porodem. Probraly mnoho důležitých témat týkajících se zdravého těhotenství, přirozeného porodu a přípravy na něj. Připravily jsme společně porodní přání a další dokumenty. Setkání probíhala v pohodlí domova, aby Darina ani starší dvě děti nemusely nikam cestovat.

Brzké ráno na horách, je krásně, slunečno, 6.30 hodin…maminka prodýchává první vlny, stahy dělohy…Chce, abychom trávili nějakou část porodu doma. Kontroluji stahy dělohy, obě chválím, jsme v klidu a tichu, většina rodiny spí.

Po dvou hodinách procházíme příjmem v porodnici, cesta je otevřená na 5-6 cm. Mezi kontrakcemi se Darina směje, ale také odpočívá. Pomáhám s výběrem polohy, povídáme si, jak vše hezky jde… Martin je s námi, objímá svou ženu, střídáme se v masáži zad. Podávám pití, je nám všem horko. Většinu času trávíme ve sprše, na WC a ve dřepu před postelí. Miminko v této poloze hezky sestupuje do pochvy, vše probíhá moc hezky. Rodíme v poloze na levém boku. Elenka je dost velká, ale Darina to zvládá moc krásně.

V 11.30 hod. přichází na svět krásná holčička Elenka, má 4200g a 51 cm. Dohlídnu, aby mířila nahá do maminčiny náruče, podávám její vlastní červený ručník, maminka ji hladí a laská na svém nahém těle. Nával emocí u všech a pocit úlevy, že vše je v pořádku. Dr. říká, ať příště vezmu dva ručníky, aby miminko nebylo v mokrém. Snaží se nám vyhovět a nechat dítě co nejdéle nahé na těle. Pomáhám zvednout porodní postel, upravuju polštář, aby Darina na Elenku viděla a bylo jí pohodlně. Společně ji vítáme.

Rodí se placenta, při šití poranění opouští miminko na chvíli náruč mámy a táta se zhostil mazlení a hlazení. Miminko je pořád nahé, tělo na tělo, aby cítilo kontakt, jemnost a teplo náruče. Za pár minut si Elenka hoví zpátky v náručí Dariny. Je klid, ticho, Elenka pomalu otevírá oči a hledá oči mámy. Porodní asistentky pomalu odcházejí, na pokoji zůstáváme sami ještě 2 hodiny po porodu. Rodiče si v klidu a tichu prohlíží miminko, fotím a starám se o pohodlí, pití, větrání atd.

Čekáme, až se Elenka sama přisaje k prsu. Je silná, leze jako píďalka cíleně kousek za kouskem. Krásně to zvládá sama, jen pomáhám podepřít loket a najít vhodnou polohu pro mamku. Už po necelé půl hodině se poprvé přisává k prsu. Saje mlezivo plnými doušky, polyká, divíme se, jaký má apetit a jak jí to krásně samotné šlo. Došplhala a našla si bradavku sama, kdy uznala za vhodné, kdy byla připravená.

Její máma je pyšná sama na sebe i na ni. Je nádherný nezapomenutelný Den pro nás všechny…

© Copyright 2014 naruczrozeni.cz stránky od allegro2.cz